Seo & Sosyal Medya Yönetimi

Dijital Pazarlama

Çağımızın pazarlama metodu artık Dijital pazarlamadır. Dijital pazarlama da Seo yönetimi ve Sosyal Medya yönetimi ile olabilmektedir. Bu nedenle hayatımıza yeni girdiğini varsayacağımız Seo ve Sosyal Medya yönetiminin ne olduğunu ve ne gibi faydaları olduğunu öğrenmek lazım. Siz

“Siz müşteriyi değil, müşteri sizi bulsun.”

Arama Motoru Optimizasyonu (Seo) Nedir?

Arama motoru optimizasyonu, İngilizce karşılığı  “Search Engine Optimization” olarak geçen ve kısaltması SEO olan online bir pazarlama yöntemidir. Arama motoru optimizasyonu Türkiye’de ilk defa Düzce Üniversitesi, Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü’nde ders olarak verilmeye başlanmıştır. SEO, arama  motorlarına yönelik iyileştirme ve geliştirme çalışmasıdır. Bu yöntem etkili bir şekilde kullanıldığında doğal yollardan web sitelerinizin üst sıralara gelmesini sağlayabilirsiniz.
Arama motoru optimizasyonu çalışmalarına başlandığında hemen sonuç almak mümkün değildir. Uzun uğraşlar ve belirli bir süre zarfından sonra  (2 veya 3 aylık) ilk olumlu denebilecek sonuçları elde edebilirsiniz. SEO çalışmalarında; sektörün rekabet boyutu, rakiplerin yaptıkları arama motoru optimizasyonu çalışmaları, web sitelerinin SEO yapmadan önceki arama motoru pozisyonları önemli rol oynamaktadır. SEO ile yapılan çalışmalar yorucu ve zahmetli olsa da elde edilen sonuçlar da o doğrultuda kalıcı ve uzun süreli olacaktır. Arama motoru optimizasyonunun temel amacı, web sitelerine gelen organik trafiği ve firmaların sitelerinde bulunan ürünlere gelecek olan talebi arttırarak arama motoru sonuç sayfasında (SERP) üst sıralarda yer almanızı sağlamaktır. Etkili bir SEO çalışması yapabilmek için Site İçi (On-Page) SEO ve Site Dışı (Off-Page) SEO oldukça önemlidir. Peki, bunlar nelerdir onlara bir göz atalım.

Site İçi (On-Page) SEO Çalışması

Site içi SEO adından da anlaşılacağı üzere site içerisinde yapılan çalışmalardır. Bu işlemler içerik, kodlar, meta etiketleri, resimler gibi web sitelerine uygulanabilir işlemlerdir.

Site İçi SEO Çalışmasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Site Hızı

Google site hızına oldukça önem vermektedir. Özelikle kullanıcılar bir siteyi ziyaret ederken birkaç saniyelik gecikmeler nedeniyle bile o siteden kolayca ayrılabilir ve başka sitelere giriş yapabilir. Bu da sitenizin alt sıralara gerilemesini sağlar. Bu nedenle ziyaretçilerinizi kaybetmemek adına sitenizin hızla yüklenmesi için çalışmalar yapmalısınız.

Site Haritası Oluşturma

Site haritanızı oluşturmak önemlidir. Çünkü Google arama botları sitenize geldiğinde, site haritanız botların sitenizi daha iyi indexlemesi için yol gösterir.

Uyumlu İçerik

İlk önce amaç ziyaretçilere fayda sağlamak olmalıdır. İçeriğin faydalı ve arama motoru optimizasyonuna uyumlu olabilmesi için anahtar kelime analizi yapılarak doğru anahtar kelimeler kullanılmalıdır. Tespit edilen anahtar kelimeler üzerinden içerik çalışması yapılmalıdır.
İçerikte konu ve anlam bütünlüğü önemli bir yer kaplamaktadır. Konu başlığı, etiketler ve meta açıklamaları, içerik ile uyumlu olmalıdır. Yazım kurallarına dikkat edilmeli ve içerikleriniz daima özgün olmalıdır. Çünkü özensiz ve hatalı yazılar botlar tarafından fark edilerek olumsuz olarak değerlendirilir.

Yazı Başlıklarını Doğru Belirlemek

Site içi SEO’da yazı başlığınız da önemli. Yazınızın başlığında anahtar kelime geçiyor ise başlıklarında anahtar kelime geçirmeyen diğer sayfalara oranla üst sıralarda yer almanız mümkündür.

Meta Etiketleri

Arama motorlarının site hakkında bilgi sahibi olabilmesi için web sayfasının kodlarına eklenen bir etikettir. Meta etiketleri web sayfalarının HTML kodunda <head> etiketleri arasına eklenmektedir. Bu etiketlerin doğru belirlenmesi halinde sitenizin SERP’de hızla yükselmesi mümkündür.

H Etiketleri Kullanımı

H etiketleri kullanılmış bir içerik arama motorları tarafından beüğenilen bir durumdur.Ayrıca bu etiketlerin kullanımı görünüş olarak daha düzenli bir içeriğe sahip olmamızı sağlar. H1 etiketini ana başlıkta kullanmalıyız. H2 ve H6 arası önem sırasına göre alt başlık olarak kullanılmalıdır.

Site Dışı (Off-Page) SEO Çalışması

İyi bir site içi SEO çalışması yapıldıktan sonra backlink ve site tanımı gibi çalışmalardan oluşan site dışı SEO yapılmalıdır. Genel olarak sitenizin başka web siteleri tarafından önerilmesi, tavsiye edilmesi gibi çalışmaları kapsamaktadır. Site dışı SEO çalışmasının büyük bir çoğunluğunu backlink çalışmaları oluşturmaktadır.

Site Dışı SEO Çalışmasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Backlinklerin Önemi

Backlinkler tavsiye bağlantılardır. Kaliteli backlinlerin ise faydalı olduğu bilinmektedir. Bu nedenle backlink çalışması yaparken nicelikten çok niteliğe önem vermeliyiz. Alınan linkleri az ve öz olması oldukça önemlidir.
Backlink alırken dikkat edilmesi gereken noktalar vardır: domain otoritesi, TrustRank değeri, Alexa sıralaması, sitede var olan backlinklerin kalitesi kalitesi, backlink veren site ile alan sitede içerik uyumluluğu olmalı ve en önemlisi de backlinkler kalıcı olmalıdır.

Backlinklerde Dofollow ve Nofollow Etiketi

Dofollow bir siteden gelen linkin size referans olduğu anlamını taşır. Nofollow ise sitenin size link verdiğini ancak size referans olmadığını gösterir. Nofollow etiketinin kullanılmadığı her link aslında dofollow olarak çalışmaktadır. Bu nedenle nofollow etiketi kullanılmalıdır çünkü kullanılmadığında tüm linkler dofollow olacağından Google botları bunu doğal karşılayamayacaktır.
Yani nofollow link, sitelere doğal bir link çeşitliliği sağlamaktadır. Bu da arama motoru sonuçlarında (SERP) sitenizin üst sıralara çıkmasını sağlamaktadır.

Backlink Analizi

Arama motoru optimizasyonu çalışmalarında backlink analizi önemli bir yer tutmaktadır. Bu analiz ile hem sitenizin hem de rakip sitelerinin aldığı backlinkleri inceleyebilirsiniz. En bilinen analiz araçları Ahrefs, Semrush ve Seomoz olup bu araçlar sayesinde backlink analizleri çok kolaylaşmaktadır.
Kısacası site doğallığı, içerik özgünlüğü ve kullanıcı deneyimi ile birleştirdiğinde az sayıda kaliteli backlink ile ilk sıralara gelmek mümkün olabilir.

Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal Ağların Kullanımı

Günümüzde sosyal medya kullanımı oldukça yaygınlaşmaktadır. Bu nedenle sosyal medya platformlarında yapılan paylaşımlar, arama motoru algoritmalarının büyük bir parçasını oluşturmaya başladı. Sosyal ağları kullanarak sitenize daha fazla ziyaretçi çekebilirsiniz.
Arama botları sitenizi ziyaret ettiğinde bu çalışmaları en iyi şekilde uyguladığınızı fark ederse sitenizin üst sıralara çok daha hızlı bir şekilde taşır.

Sosyal medya yönetimi; sosyal medya sayfalarının ve sosyal medya hesaplarının nasıl kullanılması gerektiğini, bu sürecin ne şekilde işlemesini gerektiğini, kriz anında nasıl bir yöntem izlenebileceğini ve imaj yönetiminin nasıl yapılması gerektiğini gösteren durumlar bütünüdür. Günümüzde iletişim anlamında güçlü bir yeri olan sosyal medya, önüne geçilemez bir pazarlama stratejisi olarak görülebilir. Bu nedenle sosyal medya yönetiminin önemi bir tık daha güçlenmiş olur.

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

Sosyal medya yönetiminde dikkate alınması gereken bazı unsurlar vardır. Bu unsurlar;

  1. Hedef Kitle Belirleme:Öncelikle yapmanız gereken ulaşmak istediğiniz hedef kitleyi belirlemek olmalı. Hedef kitlenizin cinsiyetini, yaş aralığını, ilgi alanlarını ve nelerden hoşlandıklarını bilmelisiniz. Böylelikle sosyal medya paylaşımlarınızla hedef kitlenizi mutlu edebilirsiniz. Aynı zamanda hedef kitlenizi özel hissettirerek de bu mutluluğu sağlayabilirsiniz. Hedef kitlenizi özel hissettirebilmek adına doğum günlerini kutlayabilir, sorular sorabilir ve özel indirimler yapabilirsiniz.
  2. İçerik Yönetimi:Etkin bir sosyal medya yönetimiyle arama motorlarında iyi bir aşama kaydetmek istiyorsanız markanıza ait olan algınızı güçlendirmeniz gerekiyor demektir. Bunu en iyi şekilde nasıl yaparım diyorsanız içerik yönetiminden vazgeçmemelisiniz. İçerik yönetimi, sosyal medya yönetmenin en önemli unsurlarından biridir. Sosyal medya paylaşımlarında kullanacağınızın dilin anlaşılır olmasına ve hedef kitlenize fayda sağlayan içerikler olmasına özen gösterin. Böylelikle hedef kitlenizle aranızdaki iletişimin güçlü kalmasını sağlayacaksınız.
  3. Diyalog Yönetimi:Müşteri ilişkileri yönetiminin dijital çağdaki ismi diyalog yönetimidir. Diyalog yönetiminin kullanılmasındaki amaç; hedef kitle ve marka arasında uzun süreli sadakat yaratmaktır. Bu yönetimi yaparken, sosyal medya takipçilerinizi kategorilendirmeli ve her kategorideki bireyin marka ile arasındaki ilişkiyi kavramalısınız. Böylelikle ne tür paylaşımlardan hoşlandıklarını kolayca anlayabilirsiniz
  4. Rakip Analizi:Sosyal medya yönetiminde diğer bir önemli unsur rakiplerinizin nasıl paylaşım yaptıklarıdır. Bu paylaşımları incelerken nasıl bir dil kullandıklarına, hangi sosyal medya sayfalarını takip ettiklerine dikkat etmelisiniz.
  5. Reklam Yönetimi:Gün geçtikçe internet üzerinden verilen reklamların sayıları artış göstermektedir. İnternet reklamlarını tercih eden markaların sayılarının artmasıyla da reklam yönetimi, sosyal medya yönetmenin kalbi olmuştur diyebiliriz. Markalar açısından maliyetli bir iş gibi görünse de geleneksel medya yöntemlerine göre oldukça düşük fiyattadır. Doğru bir biçimde yapılan reklam çalışmaları ile markanın ulaştığı hedef kitle çözümlenebilir ve ne kadar doğru bir yönde ilerlediği üzerinde düşünülebilir.
  6. Analytics:Sosyal medyada yapılan paylaşımların analizleri de bir o kadar önemlidir. Bu analizler sayesinde oluşturulan strateji yanlışsa değiştirilebilir, doğruysa geliştirilebilir. Arama motoru reklamları istenen birçok bilgiyi sunuyor ancak Facebook ve Twitter veri konusunda pek çok yerde yetersiz kalabiliyor. Böyle bir durumda sosyal medya yönetimi yapan ajanslardan destek almak markaların yararına olacaktır.